Yakın zamanın fenomen dizilerinden biri olan, çok sevilen Leyla ile Mecnun hakkında bilmeniz gereken 15 şey sizlerle.

TRT 1 ekranlarında büyük bir hayran kitlesi yakalayan Dizi yayından kaldırılmasından sonra da adından sıkça söz ettirmişti. Dizi temel olarak efsanevî karakterler Leylâ ile Mecnun‘un hikayesi üzerine kurgulanmış ve üzerine absürt Komedibilim kurgu, durum komedisi öğeleri eklenmesiyle sıcacık bir hal alıp, kendini bizlere sevdirmişti.

1. Sansüre karşı erik formülü

Sansüre karşı erik formülü

RTÜK’e takılmamak için kimse içki içmez, kahramanlarımız efkarlandıkça ‘eriğe, incire, üzüme’ dalarlardı. Saat 10’dan sonra meyve satışı da yapılmazdı.

2. Sigaraları sakızdı

Sigaraları sakızdı

Sigara içmez sakız çiğnerlerdi, ‘kapalı alanda sakız çiğnemek’ yasaktı.

3. Rekor Kırmıştı

Rekor Kırmıştı

IMDb’nin ‘gelmiş geçmiş en çok sevilen diziler’ anketinde Leyla ile Mecnun, fanatiklerinin oylarıyla House ve Lost gibi dizileri geçip ilk 10’a girmişti.

4. İngilizce Alt Yazıyla da İzlendi

İngilizce Alt Yazıyla da İzlendi

Fanatiklerinin oylarıyla 10 üzerinden 9.3 puan alarak House, Lost, Spartacus gibi dev bütçeli dizileri geride bırakıp 9’uncu olan Leyla ile Mecnun bir anda dünyanın dikkatini çekmişti. Dizi, yabancı paylaşım sitelerinde İngilizce altyazıyla izlenmeye başladı.

 

5. Anne Sansürü

Anne Sansürü

Küfürleri ‘damacana’, ‘duş perdesi’ gibi biplenemez türdendi. Beddualara da senaristin annesinden sansür gelmiş, o yüzden “Allah belanı versin”in yerini “Tuttuğun taktım küme düşsün”, “Çanak antenin ters dönsün” gibi sevimli beddualar almış.

6. Sette Yaşanan Kavga

Sette Yaşanan Kavgaa

İlk sezonda Mecnun ile Leyla’nın saadeti, sette yaşanan bir kavga nedeniyle yarım kaldı. Ezgi Asaroğlu ile eski sevgilisi Arda rolündeki Ushan Çakır’ın kavgası neticesinde iki oyuncu da, Çakır’ı “azmettirdiği” iddiasıyla olaya adı karışan Beste Bereket de 30’uncu bölümde diziden ayrıldılar.

7. Leyla the Band

Leyla the Band

Müzikleri de bayağı sevilen dizimizin ekranlara vedasından sonra karakterlerimiz Leyla the Band isimli şarkı grubuyla sevenleriyle bir araya gelmeye devam etti.

Vokalde Ali Atay (Mecnun), davulda Onur ünlü (yönetmen), bas gitarda Serkan Keskin (İsmail Abi), klavyede Osman Sonant (Yavuz), gitarda Fırat İkisivri, perküsyonda Sarp Aydınoğlu (Benjamin) ve klarnette Sarper Aksoy’dan oluşuyor.

8. İlk şarkıları

Yokluğunda“yı Leyla ile Mecnun içerisinde ve Youtube üzerinden yayınlamıştır. Bu şarkı YouTube’da 71 milyondan fazla tıklanmış ve 2013 yılında Türkiye‘de en çok izlenilen video klipler arasına girmiştir.

9. Neden Kaldırıldı?

Neden Kaldırıldı?

“Yayıncı tüm kuruluşlarda olduğu gibi TRT’de de bir programın yayından kaldırılmasında izlenme oranları, programın maliyeti, program/ekip değişiklikleri, yayın akışları gibi hususlar dikkate alınıyor. ‘Leyla ile Mecnun’un yayından kaldırılmasında da bu kriterler etkili olmuş.” şeklinde bir açıklama yapılsa da ‘Gezi Parkı‘ eylemine destek verdiği gerekçesi nedeniyle kaldırıldığı şeklinde spekülasyonlara neden olmuştur.

10. Aslında Mecnun

Aslında Mecnun

Mecnun, ilkokul yıllarında trafik kazası geçiren ve kaza sonunda felç olan bir çocuktur.

11. Leyla

Leyla

Dizideki Leyla karakteri, Mecnun’un felç geçirmeden önce okulda aşık olduğu kızın ismidir. Leyla’yı tam olarak hatırlayamadığı için dizide dört farklı Leyla yer almıştır. Leyla karakterinin sürekli değişmesinin bir başka nedeni ise Mecnun’un televizyondan izlediği dizilerde gördüğü kadın karakterlerdir. Bu karakterlere aşık olduğu için kafasında Leyla’yı gördüğü oyunculara benzetmiştir.

12. Erdal Bakkal

Erdal Bakkal

Erdal Bakkal karakteri aslında babasının Mecnun’a yemek yedirmeye çalışırken Mecnun‘un gözüne ilişen tuzluktur.

13. İsmail Abi

İsmail Abi

Dizideki İsmail Abi karakteri, Mecnun’un yatağının hemen karşısında duran akvaryumdaki Japon balığıdır. Bu balık renklidir, İsmail Abi karakterinin renkli giyinme sebebi de budur. Mecnun’un babası akvaryuma bir balık daha koymuş ama balık ertesi gün ölmüştür. Bu nedenle Mecnun, İsmail Abi karakterini sürekli hüzünlü olarak hayal etmiştir.

14. Yavuz

Yavuz

Yavuz karakteri geceleri camdan içeri süzülen ağaç dallarının gölgesidir. Bu gölgeler sadece geceleri geldiği, siyah olduğu ve camdan göründüğü için Mecnun bu gölgeyi kafasında bir hırsız olarak hayal eder. Dizide Yavuz karakteri çoğunlukla kapı yerine pencerelerden eve girer.

15. Ak Sakallı Dede

Ak Sakallı Dede
Ak SakallıDede karakteri ise Mecnun’a yapılan aşı, şırınga ise Ak Sakallı Dede’nin asasıdır. Ak Sakallı Dede, Mecnun’un vücudundaki mikroplarla yani Karabasan’la savaşır.
Kaynak: ofpof.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz