Leyla ile Mecnun’un Efsane Bir Dizi Olmasının 20 Nedeni

Türk Televizyon tarihinden Leyla ile Mecnun diye bir yapım geçti. Pazartesi sendromunu bitiren, tüm hafta gelişi beklenen bu harika dizinin efsane olması için birçok neden vardı aslında. Bunlardan sadece 20 tanesini sizler için derledik.
damdaki hurma 21.02.2014 saat 15:44
  1. 1. TRT

   Leyla ile Mecnun’un fenomen bir dizi olmasındaki en büyük etkenlerden biri şüphesiz TRT’dir. 3 sezon boyunca hiçbir reyting kaygısı olmadan yayınlayan kanalın zaten devlet kanalı olması, özel kanallara nazaran reyting kaygısının daha az olması Leyla İle Mecnun’un uzun ömürlü olmasını sağladı.
  2. 2. Burak Aksak

   Dizinin senaristi. Genel kültürü yüksek, film ve kitap kültürü geniş bir insan İçimizden biri. En az bizim kadar internet kültürüne hakim bir insan Yaratıcı.
  3. 3. Mecnun

   Ali Atay’ın canlandırdığı bu karakter Leyla ile Mecnun’un bel kemiği. Dilimize Mecnunca diye bir ifade sokan insan Soru ekini ortada kullanılarak oluşturduğu sorular Leyla ile Mecnun hayranlarının en çok güldüğü detaylardandı.İnanılmaz tembel olması her zaman izleyiciyi kahkahaya boğmuştu.
 1. 4. ismail Abi

  Onun için söylenebilecek çok fazla bir şey yoktu aslında. Leyla ile Mecnun’un yufka yürekli adamı. Her Leyla ile Mecnun izleyeninin keşke gerçekte yaşasa dediği bir karakter. Saflığın simgesi. Neredeyse her bölümde bir tanesine dönüştüğü büyük büyük dedeleri dizinin neşe kaynağıydı.
 2. 5. Erdal Bakkal

  Dünyanın en pinti insanı olması her zaman Leyla ile Mecnun kitlesini kahkahaya boğmuştu. Kendine özel dansları, Her fırsatta para önceliği olmasıyla ölümsüz bir karaktere dönüşmüştü. Çay Erdal Bakkalda içilir mottosu unutulmaz.
 3. 6. Yavuz

  Osman Sonant’ın hayat verdiği karakter Leyla ile Mecnun’un romantik hırsızı. Bir hırsız karakerine ”Yavuz” ismini vermek ancak Leyla ile Mecnun işiydi çünkü. Sürekli dayak yiyecek bir sebep bulması izleyenlerin en çok beğendiği özelliğiydi.
 4. 7. Sıcaklık

  Her Leyla İle Mecnun izleyeni bu dizide gerçekten kendine ait bir şeyler bulurdu. Karakterlerin davranışları olsun, samimiyetleri olsun seyirciye her zaman bu sıcaklığı yansıttı.
 5. 8. İçimizden Biri

  Leyla ile Mecnun izleyicisinin yüreğine dokunurdu. Sanki o Leyla ile Mecnun gününde gerçek hayatta belki de hiç göremeyeceği oyuncular değil de kendisi rol alacakmış gibi bekletirdi seyircisini.
 6. 9. Absürt Senaryo

  Leyla İle Mecnun Türk dizi tarihinin uzak ara en uçuk yapımlarından biriydi. Bu dizide uzaya da çıkıldı, yerin altına da gidildi, tarihi devirlerde de gezildi ama hiçbir zaman ”olur mu öyle şey” tepkisi almadı seyircisinden. Rüyaya giren ak sakallı dedenizin sizle yaşamaya karar vermesi, Dostoyevski’nin gelip evinize misafir olması bu dizi için çok sıradan şeylerdi.
 7. 10. Kırılma Noktaları

  İlk sezonda Arda karakterini canlandıran Ushan Çakır ve Leyla karakterini canlandıran Ezgi Asaroğlu’nun dizi setinde kavga etmesi sonucu iki oyuncu da diziden ayrılmıştır. Tüm Leyla İle Mecnun fanatikleri Leyla’sız Leyla İle Mecnun nasıl olacak diye sorarken dizi tüm bu olumsuzluklara rağmen biraz senaryo değişimi ile devam etti.
 8. 11. Göndermeler

  Leyla İle Mecnun her bölümünde çeşitli olaylara, kişilere, tarihlere, kitaplara, filmlere sürekli göndermelerin yapıldığı bir diziydi. Bunu o kadar iyi yapıyorlardı ki o göndermenin olduğu olayla ilgilsi olmayanlar asla anlamıyorlardı. Hatta ve hatta kendi kanalı TRT’de elektrik faturalarında bulunan TRT Payı’na eleştiri getirebilen bir diziydi.
 9. 12. Sosyal Medya Kullanımı

  Leyla ile Mecnun sosyal medyayı çok etkileyen bir diziydi. Her bölümde yayınladıkları hastagler ile twitter gündeminde hep 3-4 sıra yer alırlardı. Dizi yayındayken interaktif sözlüklerde entry patlaması olurdu.
 10. 13. Edebiyat, Sanat, Kültür

  Kaç yapımda sevgilisine her bölüm Türk ve Dünya Edebiyatı klasiklerinden eserler okuyan bir dizi karakteri gördünüz? Leyla İle Mecnun bu duyarlılıkta bir diziydi.
 11. 14. Kendine Has Dili

  Leyla İle Mecnun’un başka hiçbir yerde kullanılmamış kendine özgü bir dili vardı. Aslında bu da gönderme yapmanın bir parçasıydı. Sigara içilmenin, alkol kullanmanın sansürlendiği Türk kanallarında içki içmeye; üzüme düşmek, erik yemek sigara içmeye; sakız çiğnemek gibi komik kalıplar ile kullandılar. At önemli bir detayı oluşturmuştı. Mecnunca diye bir şey soktular hayatımıza,
 12. 16. Seyirci İle Bütünleşme

  Leyla ile Mecnun izleyicileri tarafından tamamen sahiplenen bir diziydi hatta herhangi bir fanatiğine dizide bedavaya oynaması teklif edilse düşünmeden kabul ederdi. Dizi bitmesine rağmen hala Erdal Bakkal görevi yapan bakkal dükkanı önünde fotoğraflar çekilir, her sahil kenarında Kireçburnuymuşçasına -ismail abiiiii -hoooooop diyologları duyulur.
 13. 17. Farklı Mekanlar Farklı Kafalar

  Leyla İle Mecnun adına sit-com denen belli başlı mekanlarda çekilen komedi(!) yapımlarıyla her zaman dalga geçti. Klişeden ölmek ile eleştirdi, sana gerizekalıymışsın gibi nerede gülmen gerektiğini gösteren kahkaha efektleri konusunda farkındalık oluşturdu. Mekan bakımından çok fazla yerde çalışıldı, Ekip bundan hiç bir zaman şikayetçi olmadı çünkü en çok kendileri eğleniyordu.
 14. 18. Leyla The Band

  Leyla İle Mecnun kendi müzik grubunu oluşturdu hem de dizi içinden tamamen dizide oynayan oyunculardan. Leyla İle Mecnun’un bölümlerinde genelde kendi müzikleri çalınırdı bunun yanında Türk, kült şarkılar dizide sürekli kendine yer bulurdu.
 15. 19. Biti(rili)şi

  Leyla İle Mecnun oyuncularının Gezi Parkı Direnişine katılması sonucu siyasi bir karar olarak Leyla İle Mecnun TRT tarafından yayından kaldırıldı. Her ne kadar reyting gibi basit gerekçeler sunulsa da her Leyla İle Mecnun izleyeni asıl niyeti biliyor…
 16. 20. Kendi Finalini Başka Bir Dizide Yayınlatan Dünyadaki Tek Yapım

  Leyla İle Mecnun bitirilden sonra dizi ekibi ”Ben de özledim” adlı dizi ile devam ettiler. Ben de Özledim’in ilk bölümünde ise senaristi Burak Aksak’ın ağzından Leyla İle Mecnun’un finali döküldü. Meğerse her şey Bedensel engelli Mecnun’un hayalleriymiş.Hayranlarının boğazında düğümler oluştu Mecnun’u öyle görünce.
 17. 21. Leyla İle Mecnun Bir Başkaldırıydı

  Leyla İle Mecnun her şeyden önce Türk televizyon tarihine başkaldırıydı. Gerek sansüre karşı duruşu olsun gerek yaptığı siyasi, toplumsal göndermeler ve mesajlar olsun eşi benzeri olmayacak şekilde efsane olmuştu. Kalite bakımından yerlerde sürünen Türk televizyonlarında asla unutulmayacak bir iz bıraktılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz